Szicília Etna
2011. május 12-én voltunk kint Szicíliában, amikor kitört az Etna, az alábbi képek akkor készültek. Hihetetlen, de senki nem pánikolt, senki nem félt, mert a helyiek már hozzá szoktak ehhez.
Az Etna 2012. január 6-án és február 9-én újból kitört. A catania repülőteret lezárták.
Munkatársunk pont egy nappal a kitörés előtt volt fenn az Etnánál, azaz 2011. május 11-én és ez a kép fogadta őt
Az Etna (szicíliai nyelven Muncibeddu, olaszul Mongibello vagy Etna, latinul Aetna)
egy napjainkban is aktív vulkán Szicília északkeleti részén, Catania és Messina között, a sziget keleti partján. A vulkán területe 1200 km², kerülete a hegy lábánál 135 km. Európa legmagasabb működő vulkánja: jelenlegi magassága 3329 méter, ami állandóan változik a kitörések miatt.
Neve valószínűleg a görög aitho (égni) vagy
föníciai athana (tűzhely) szavakból ered. A helyiek által használt
Mongibello elnevezés a
latin mons (hegy) és az arab dzsabal (hegy) szavak keverékéből alakult ki. A vulkán több szempontból is érdekes:
* először is azért, mert a Föld valamennyi vulkánja közül az Etna kitöréseit jegyezték fel a leghosszabb ideje és a legrészletesebben;
* másodsorban, mert működésének körülményei mai napig nem egyértelműek, ezért a vulkanológusok érdeklődésének középpontjában áll, akik a működés magyarázatára több, többé-kevésbé egyenrangú elméletet is kidolgoztak.
A tényezők felkutatását nehezíti, hogy a tűzhányó a Földközi-tenger vidékének tektonikai szempontból legbonyolultabb területén fekszik.
A Hawaii-szigetek vulkánjaihoz hasonlóan az
Etna sem pusztító erejéről híres. Aktivitását a hosszú lávafolyamok, magasra törő lávaszökőkutak jellemzik, és
ezek számos turistát vonzanak a környékre, mert viszonylag közelről és biztonságban figyelhetik meg a vulkáni jelenségeket.
Bár az Etna a világ egyik legaktívabb vulkánja,
a hegy lejtőin és környékén több tízezer ember él, aminek fő oka a bor- és gyümölcstermelésre kiválóan alkalmas, termékeny vulkáni talaj.