info@divehardtours.com H-P 10:00-18:00 +36 1 785 8492

Zsidó Jeruzsálem

Zsidó Jeruzsálem, zsidóság Jeruzsálemben

Jeruzsálem zsidó negyedA zsidók Dávid király vezetésével elfoglalták a jebuziaktól a várost. Akkoriban a város neve Ura-szalim volt, a héberek a nép után Jebuznak nevezték.

A Jeruzsálem forma valószínűleg a két korábbi névalak kombinációjával alakult ki. A zsidók számára itt állt Salamon temploma, majd a helyén a babiloni fogság után felépült és a rómaiak által 70-ben lerombolt második templom. Ennek egyedül megmaradt fala, a Siratófal vallásuk legszentebb kegyhelye: hitük szerint Isten (számukra Jahve) az itt összeszedett porból teremtette Ádámot, itt ölte meg Káin Ábelt és akarta Ábrahám feláldozni Izsákot.
S ami a legfőbb: ide várják a Messiás eljövetelét, aki majd újjáépíti a templomot. Az Ótestamentum 632-szer említi a várost. A Biblia Jeruzsálemet Isten fogadott gyermekének mondja (Ezékiel 16).

A zsoltárokban hűségeskük is szerepelnek a városhoz. A zsinagógákban a tóraszekrényt a Jeruzsálemhez legközelebbi falnál helyezik el. A napi imát is Jeruzsálem illetve a Templomhegy felé fordulva végzik (Misna).

A Biblia 667-szer említi Jeruzsálemet. A szétszóródott zsidóság évezredek óta mondogatja köszöntésként, hogy „Jövőre Jeruzsálemben!” Valamint él a mondás a zsidóság körében: "Ha elfeledlek, Jeruzsálem, száradjon el a jobbom!"
Jeruzsálem a Siratófal előtt

A zsidó vallás

A zsidó vallás gyökerei az i.e. II. évezred elejére, a palesztinai honfoglalás idejére nyúlik vissza. E kor zsidóságának vallási nézeteit az ős-sémi vallásosság elemei határozták meg. Isteneik között kozmológiai, vegetációs istenalakok egyaránt szerephez jutottak. Kiemelkedő jelentősége volt Jahve Vihar Istennek. Az ő kultusza kapcsolta egybe a honfoglaló törzseket, és ő lett az új, a honfoglalás utáni Izrael védistene is. Hívei azonban más, zömmel kanaani eredetű istenségeknek (baaloknak) is hódoltak és ismerték a közel-keleti földműves kultúrák termékenység kultuszait is.

Az ősi hagyomány szerint a Jahve kultusz színhelye kezdetben a népével együtt vándorló Szent Sátor volt. Itt őrizték az isten, és választott népe a zsidóság közötti szövetség dokumentumait, és itt gyakorolták Jahve számos mágikus elemeket is tartalmazó kultuszát. Itt voltak a szövetség kőtáblái.

Zsidó Jeruzsálem Nyugatifal Siratófal

A vallási élet egészének az alapja is a szövetségmotívum volt. Egy az istenek közül (Jahve) szövetségre lépett a néppel. A nép kötelezte magát e szövetség vallási szabályainak (Tízparancsolat) megtartására, amiért a cserébe az isten új hazát és benne boldog jövőt ígért választottai számára. Jahve ily módon nem egyedüli, de kiemelkedő jelentőségű istenné lett a zsidóság szemében, hiszen ő garantálta a honfoglaló törzsek egységét, a honfoglalás sikerét.

A honfoglalás után, már az első királyok kísérletet tettek a Jahve kultusz kisajátítására. E folyamat a harmadik zsidó király Salamon idejében vezetett el a jeruzsálemi állandó szentély felépítéséhez, ahhoz, hogy e kultusz az új zsidó állam "hivatalos" vallásosságának a középpontjává váljon. A zsidó királyság megjelenésével, a vagyoni különbségek fokozódásával együtt járt a népi elégedetlenségek fokozódása is. Ez az ellenzéki hangulat összefonódott Jahve kultuszával, hiszen a széles néptömegek számára ez a hit jelentette az ősi Izrael harmonikus világát. E gondolat jegyében jött létre a "próféta mozgalom", amely a szociális, politikai és vallási elégedetlenség megfogalmazásának egyaránt eszközévé vált.

Jeruzsálem Zsidó NegyedA próféták által bírált szociális igazságtalansággal együtt járt a politikai kudarc, mivel az i.e. 6. században, a zsidóság mezopotámiai hódítók támadásának esett áldozatul. E kudarc nyomán a próféták úgy vélték, hogy mindez Isten szándéka szerint való, egy olyan isten műve, aki egyedül kormányozza a világot, és irányítja a történelmi eseményeket. E gondolatok hatására jelent meg Izrael vallási felfogásában a monoteizmus gondolata, hogy Jahve az egyetlen isten. Ez minőségi fordulatot hozott a vallástörténelembe. Ekkor született meg a zsidó vallás Szent Könyve, a bibliai gyűjtemény.

Az ókori zsidó vallásosság, csaknem egy évezredes története során, közel 50 Jahve szavait tolmácsoló irat került megfogalmazásra. A legkorábbi szövegrészek az i.e. II. évezred végén fogalmazódtak. Az utolsó iratok keletkezésének az ideje i.e. 2. század. E két időpont között alakult ki a klasszikus zsidó vallásosság. Ebből az anyagból származott a Mózes neve alatt fennmaradt, az első évezred derekán összeállított gyűjtemény.

Az öt mózesi könyv tartalmazza a világ és az ember teremtésének - más közel-keleti népek hagyományaihoz igen hasonló - történetét. Ádám, és Éva, Káin és Ábel, a vízözön vagy a bábeli torony építésének a története, a zsidó nép ősatyáinak (Ábrahám, Jákob és József) történetével folytatódik, majd a szövetségkötő Mózes életét és a zsidóság honfoglalásának eseményeit meséli el. Az anyagnak ez utóbbi része a szó valódi értelmében is törvény: az elbeszélő részek tartalmazzák a zsidó vallás kultikus és erkölcsi elveit is.

Zsidő JeruzsálemAz ószövetségi gyűjtemény második részét a történeti iratok alkotják, amelyek a zsidó királyság bukásáig (az i.e. 6. századig) dolgozzák fel a nép történelmét.

Az Ószövetség harmadik részét a prófétai könyvek alkotják. Ezek a zsidóság ókori történelmén kívül az egyistenhit kibontakozásának is beszédes dokumentumai.

A gyűjtemény iratainak negyedik csoportja vallásos költeményeket, bölcseleti, és szertartásokra vonatkozó szövegeket tartalmaz. Mindezek együtteseként jött létre az időszámítás kezdete körül a zsidó Biblia, az ószövetségi gyűjtemény, amely a keresztény Európa vallási világát és kultúráját is meghatározta.

A hívő zsidó életét számos vallási előírás szabályozza. Ezek között vannak általános vallási elvek, mint az egyistenhit követelménye, vagy erkölcsi nézetek, mint pl. az emberölés, a nemi szabadosság tilalma, és a tulajdon védelmének szabályai, stb. A korabeli zsidó hitben előírásokat találunk az étkezési szokásokra vagy a rituális tisztaságra vonatkozóan is. A vallás előírásai, szinte az élet minden területére kiterjednek.

A köznapi vallási életet a családfő irányította. A kultusz központja a jeruzsálemi szentély volt, és egyre növekedett a gyülekezeti házak (zsinagógák) szerepe. Állandó zsidó ünnep volt a szombat, az év ünnepkörének a középpontjában pedig a húsvéti időszak, az egyiptomi kivonulás emlékünnepe állt.

Zsidó Negyed JeruzsálemAz idegen hódítók uralma alatt élő zsidóság körében az i.e. harmadik századtól új vallási nézetek bontakoztak ki. Terjedt az apokaliptikus szemlélet (az a meggyőződés, hogy a világ egy közeli katasztrófa felé halad). Új jelenség volt az angyal hit, a túlvilágra, és a lélek halál utáni létezésére vonatkozó nézetek zöme. A vallási élet központjában továbbra is a mózesi törvény előírásai, a Tízparancsolat elvei álltak.

A zsidóság politikai és szellemi válsághangulatát tükrözve, egyre népszerűbbé váltak a Messiás elképzelések, hogy amikor Jahve megelégeli a szenvedéseket, megváltót küld kiválasztottai közé. A megváltó megszabadítja a zsidóságot az istenével kötött szövetség megszegésének következményeitől. Megújítja a szövetséget, kiűzi az idegeneket az országból, és visszaállítja Izrael hajdani függetlenségét.

Ez a közhangulat nem csupán a kereszténység megjelenését készítette elő, hanem több idegen ellenes felkelés ideológiájává is vált.

Jeruzsálem bevásárló utcaA Róma ellen 66 és 70 között kirobbant zsidó háború tragikus következményekkel járt. 70-ben megsemmisült a jeruzsálemi szentély, megszűnt az áldozat bemutató kultusz, és eltűnt a hagyományos papság. A mediterrán világban szétszóródott zsidóság vallási életének a középpontjába a zsinagógák, és az azokban tanító rabbik kerültek.

A zsidó Biblia végleges megszerkesztésén túl, ők alkották meg a zsidó írásmagyarázatok monumentális Talmud gyűjteményeit, amelyek a későbbi vallásosság alakító forrásai.


A modern időkhöz való alkalmazkodás szülte a mózesi törvény liberális értelmezését képviselő neológ irányzatot.

Az európai zsidóság sorsa a modern antiszemitizmus kialakulásával és a náci hatalomra jutással tragikus fordulatot vett.
Forrás: http://www.erdekessegek.hu/index7_3.htm
Weboldalainkon cookie-kat (sütiket) használunk, hogy személyre szóló szolgáltatást nyújthassunk látogatóink részére. Részletek.