A vízipipa használatakor a vizet az alsó üvegedénybe töltjük, ideálisan annyira, hogy 3-4 centiméterre ellepje a víz a benne található fémcsövet, amit felülről, pontosan illesztünk az üvegedénybe. Mielőtt továbblépünk a következő pontra, próbáljuk ki így, még minden nélkül a vízipipát: ha könnyen tudjuk szívni, akkor megfelelő a víz mennyisége, ha nem, akkor vagy tegyünk még hozzá, vagy öntsünk ki belőle. Ínyencek egy citromot vagy narancsot is facsarhatnak a vízbe, kellemesebb lesz a vízipipa íze.
Miután ez megtörtént, megtömjük az agyagkelyhet kifejezetten vízipipához készített, ízesített dohánnyal. Ügyeljünk rá, hogy csak lazán szórjuk a dohányt a kehelybe, ne nyomkodjuk, mert akkor nehéz lesz szívni a vízipipát. Az is fontos, hogy ne legyen púposan a dohány, csak lazán legyen körülbelül egy vonalban a kehely tetejével. Dohány tekintetében a legelterjedtebb a Nahla, viszont ha igazán prémium minőségre vágyunk, vegyünk Al-Fakher dohányt. Kezdőknek azt javasoljuk, hogy a dupla almás ízzel kezdjenek, ez a legelterjedtebb. Az úgynevezett fekete dohányt, tehát az ízesítetlen fajtát csak nagyon kalandvágyók próbálják ki, mert nagyon karcos az íze. Ugyanez érvényes a mézes ízesítésre. Ha jót akarunk, akkor rózsásat sem próbálunk ki, mert az olyan, mintha füstölőt inhalálnánk, illetve a mentás ízesítéstől is óvakodjunk - legfeljebb egy csipetet tegyünk például az almás dohány tetejére. Kellemes ízű azonban szinte az összes gyümölcsös dohány, bátran kísérletezzünk!
Ezután alufóliát illesztünk a dohánnyal megtömött kehely tetejére, a széleinél szorosan lesimítjuk Ha normál alufóliánk van, érdemes két rétegben használni, mert így lágyabb lesz a füst íze, de ha be tudunk szerezni vastag alufóliát, abból egy réteg is elég. Az alufóliát kis lyukakkal sűrűn lyukasszuk ki: egy fogpiszkáló például tökéletesen alkalmas erre a célra. A kelyhet az alufóliával illesszük a vízipipa tetejére.
Gyújtsuk meg a kifejezetten erre a célra kapható vízipipa szenet egy öngyújtóval vagy a gáz felett úgy, hogy egy csipesszel fogjuk. Az egyik jó tanácsunk, hogy a csipesz legyen minél vastagabb fémből és fogjuk minél inkább a széntől távol, ha nem akarjuk leégetni az ujjlenyomatunkat. A másik tanácsunk pedig, hogy várjuk meg, amíg izzani kezd rendesen a szén, mert különben otthagyjuk a fél tüdőnket, miközben próbáljuk beindítani a vízipipát. Erre rásegíthetünk úgy, hogy kicsit fújjuk a szenet, ha türelmetlenek vagyunk - ám enélkül is tökéletes lesz egy idő után.
A szenet egyben helyezzük az alufóliás kehely tetejére. Érdemes a szélére tenni, mert ha a közepére tesszük, akkor könnyen beéghet a vízipipa íze. Ha van biztonságos felületünk, akkor akár ketté is törhetjük a kész szenet, és a két szélére helyezhetjük, mert így még lágyabb lesz a végeredmény. Fontos, hogy a szenet se nyomjuk rá erősen a kehely tetejére. Ha eléggé izzik a szén, akkor be fog indulni a vízipipa enélkül is. Helyezzük a vízipipára a tetejét, bárhol vagyunk is, biztonsági okokból.
Most kerítsük elő azt az embert a társaságban, akinek a legjobb a tüdeje, és kérjük meg, hogy indítsa be a vízipipát. Ez abból áll, hogy a szájához érinti a vízipipa csövét, és elkezdi szívni, amíg megfelelő mennyiségű füst nem képződik az üvegben a víz felett. Ez körülbelül 6-8 szívást vesz igénybe. Onnan tudjuk, hogy kész, hogy a víz felett a füst már nem átlátszó.
Kész a vízipipa, most már körbeadhatjuk. Az etikett része, hogy 3-5 szívás után adjuk tovább, illetve ha olyan ember van a társaságban, akit nem ismerünk nagyon jól, akkor töröljük meg a csövet, mielőtt átnyújtjuk neki. Nem csak az etikett, hanem a józan ész is azt mondatja, hogy ha kezd karcos lenni a vízipipa íze, akkor fújjuk meg a csövet, és oldalt kijön az elhasznált füst. Általában ezután nem lesz már tökéletes az íz, de sokat javíthatunk rajta. Ha úgy érezzük, hogy csökken a füst mennyisége, egy szenet még nyugodtan meggyújthatunk, nem kell egyből új kelyhet készíteni. Egy vízipipát így általában 45-60 percig élvezhetünk.
Mindezzel senkit nem akarunk bátorítani, hogy kezdje el a vízipipázást rendszeresen, ha eddig nem tette, azonban egy kipróbálni érdemes a nyaralás alkalmával.
Weboldalainkon cookie-kat (sütiket) használunk, hogy személyre szóló szolgáltatást nyújthassunk látogatóink részére. Részletek.