info@divehardtours.com H-P 10:00-18:00 +36 1 785 8492

Útlevélkészítés

Most készíttet az életében először útlevelet vagy simán csak hamarosan lejár az útlevele és megújíttatná? Mi a teendő, ha a gyerkőcnek van szüksége útlevélre? Tudta, hogy akár 24 órán belül is lehet útlevelet csináltatni? Lehet úgy foglalni, hogy még nincs kész az útlevelünk? Tényleg ajánlott lefénymásolni az utazás előtt az útlevelünket? Összeszedtünk rengeteg hasznos infót, amit érdemes tudni az útlevél kapcsán. 
  1. Útlevél igénylése és a szükséges okmányok

    Útlevelet bármely kormányablakban lehet csináltatni, de ha 3 napon vagy 24 órán belül van szükségünk útlevélre, akkor irány a régebben Központi Okmányügyi Ügyfélszolgálat! 

    Személyesen kell igényelnünk az útlevelet?
    Igen. Egyetlen kivétel van: ha valaki extrém súlyos beteg és erről orvosi igazolása van.

    Milyen okmányt vigyünk magunkkal, ha útlevelet szeretnénk igényelni?

    1) Felnőttek, tehát 18. életévet betöltött magyar állampolgárok esetén:
    • érvényes személyi igazolvány (vagy ha ez nincs, akkor érvényes útlevél vagy kártya formátumú vezetői engedély, illetve ha ezek sincsenek, akkor születési anyakönyvi kivonat),
    • lakcímigazolvány.

    2) Kiskorú, tehát 18. életévét még nem betöltött magyar állampolgár és gondnokság alatt álló kérelmező esetén:
    • érvényes személyi igazolvány (vagy ha ez nincs, akkor érvényes útlevél, kártya formátumú vezetői engedély, vagy ezek hiányában születési anyakönyvi kivonat),
    • lakcímigazolvány, 
    • szülők / törvényes képviselők személyi igazolványa. 

    Emellett, ha a speciális helyzet indokolja: gondnok-, illetve gyámkirendelő határozat vagy az intézeti gyám igazolása az intézeti gyámság fennállásáról gondnokság, illetve gyámság alatt álló kérelmező esetén, szülőnek/törvényes képviselőnek a közjegyző, a fővárosi és megyei kormányhivatal gyermekvédelmi és gyámügyi feladatkörében eljáró járási (fővárosi kerületi) hivatala, a büntetés-végrehajtási intézet vezetője, a konzuli tisztviselő, az útlevélhatóság vagy a járási hivatal előtt tett, vagy a szülő által kiállított, teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt, az úti okmány kiadásához hozzájáruló nyilatkozata vagy elektronikus kapcsolattartás útján tett nyilatkozata*, a szülői felügyelet megszűnését, illetőleg szünetelését igazoló okirat, ha valamely szülő szülői felügyeleti joga szünetel, vagy azt a bíróság megszüntette,

    Alapesetben mindkét szülő és a gyerek jelenléte is szükséges, ha 18 év alattinak készíttetünk útlevelet. Hasznos tudnivaló azonban, hogy elegendő az egyik szülő személyes jelenléte, amennyiben a szülői hozzájáruló nyilatkozat megtételére a másik szülő által elektronikus kapcsolattartás útján került sor. Fontos megjegyezni, hogy a hozzájáruló nyilatkozat az annak megtételétől számított 15 napig vehető figyelembe. 

    Általalános tudnivalók mind felnőttek, mind kiskorúak részére:
    • Előzetesen NEM kell igazolványképet vinnünk sem magunkról, sem a gyerekekről, ha személyesen jelenünk meg, hiszen a helyszínen készítik azt a kormányablak munkatársai. 
      • Kivétel: ha nem tudunk személyesen megjelenni orvosi igazolással alátámasztott esetben, akkor viszont természetesen kell igazolványkép.
    • A fotón kívül az aláírás és az ujjlenyomat is a kérelem benyújtásakor kerül felvételezésre.
      • Írásképtelen, írástudatlan kérelmező esetén aláírást nem vesznek fel.
      • Ujjlenyomatot nem vesznek, ha a kérelmező ujjlenyomat adására állandó jelleggel fizikailag képtelen, ujjlenyomat adására átmenetileg fizikailag képtelen, egészségi állapota miatt nem tud megjelenni és ezt a kezelőorvos írásban igazolja.
    • Feltétlenül vigyük magunkkal a régi útlevelünket, amikor újat csináltatunk!
    A magánútlevél rendes eljárás keretében történő kiállításának ügyintézési határideje 20 naptári nap, amely a kérelem benyújtását követő napon kezdődik. Fontos információ, hogy ez nem tartalmazza az okmány elkészítése után az okmány kézbesítésének idejét! A gyakorlatban azonban sokszor előfordul, hogy ennél sokkal gyorsabban elkészül az útlevél. Praktikus tudnivaló, hogy kérhetünk elektronikus értesítést az útlevél elkészültéről a kormányablakban.

    1) Felnőttek számára 18 és 65 év között az útlevél készítésének alapdíja attól függ, hogy mennyi időre kérjük az útlevelet:
    • 5 évig érvényes útlevél felnőttek számára: 7.500 Ft.
    • 10 évig érvényes útlevél felnőttek számára: 14.000 Ft.
    2) Felnőttek számára betöltött 65. életév felett ingyenes az útlevél készítének alapára. Nekik 10 évig lesz érvényes az útlevelük automatikusan.
    3) Kiskorúak számára 0-17,99 év között az útlevél készítésének díja: 2.500 Ft. Ezek az útlevelek 0-6 éves kor között 3 évig, míg 6-18 éves kor között 5 évig lesznek érvényesek.
    Szuper hír, hogy a 20 naptári nap helyett gyorsabban is igényelhetünk útlevelet az alábbiak szerint, pótdíjjal:
    • soron kívüli (5 napon belüli) + 19.000 Ft 
    • sürgősségi (3 napon belüli) +29.000 Ft 
    • azonnali (24 órán belüli) +39.000 Ft
    Ezek a pótdíjak az útlevél alap díján felül fizetendők. 

    Soron kívüli (5 nap) eljárással útlevél bármely kormányablakban igényelhető. Sürgősségi (3 nap) és az azonnali (24 óra) eljárásos útlevél kizárólag a régebben Központi Okmányirodaként ismert Központi Okmányügyi Ügyfélszolgálaton lehetséges.
    1) Normál (20 nap) és soron kívüli (5 nap) útlevél esetében - Menjen bármely kormánybalakba!
    Kormányablakok elérhetősége: 
    https://kormanyhivatalok.hu/kormanyablakok

    2) Sürgősségi (3 nap) és az azonnali (24 óra) csak a Központi Okmányügyi Ügyfélszolgálaton lehetséges
    Cím
    : 1133 Budapest, Visegrádi utca 110-112.
    Telefon: 1818.
    Külföldről: +36 1 550 1858.
    E-mail: kozponti.okmanyiroda@bfkh.gov.hu
    Időpontfoglalás: telefonon: 1818, külföldről telefonon: +36 1 50-1858, e-mailben: 1818@1818.hu, online: https://idopontfoglalo.kh.gov.hu.
    Természetesen itt is készíttethetünk normál (20 nap) és soron kívüli (5 nap) útlevelet is, de a 3 napos és a 24 órás útlevél CSAK itt lehetségesek.

    Normál és soron kívüli (5 napos) útlevél ügyintézés a Központi Okmányügyi Ügyfélszolgálaton:
    Hétfőtől csütörtökig: 8:00-17:00. Utolsó sorszám kiadása: 16:30-kor.
    Péntek: 8:00-14:00. Utolsó sorszám kiadása: 13:30-kor.

    Útlevelek igénylése azonnali (24 órás) és sürgősségi (3 napos) eljárásban, valamint elkészült okmányok kiadása a Központi Okmányügyi Ügyfélszolgálaton:
    Hétfőtől péntekig: 8:00 - 20:00. Utolsó sorszám kiadása 19:30-kor.
    Szombat - vasárnap: 8:00 - 14:00. Utolsó sorszám kiadása 13:30-kor. Ezeken a napokon kizárólag az azonnali (24 órás) és sürgősségi (3 napos) eljárásban igényelt útlevelek vehetők át!
  2. Gyakorlati tippjeink az útlevél kapcsán

    • Már a foglalást megelőzően érdemes ezért tájékozódni a beutazási feltételekről a Konzuli Szolgálat weboldalán. Általánosságban elmondható, hogy a legtöbb országba, amely nem az Európai Unió tagja, útlevél szükséges, amelynek a hazaérkezéstől számított legalább 6 hónapig még érvényesnek kell lennie. Időben gondoskodjunk arról, hogy legyen megfelelő útiokmányunk! 
    • Külföldi állampolgárokra elképzelhető, hogy teljesen más szabályok vonatkoznak. Tájékozódjanak erről szintén előzetesen az érintett nagykövetségeknél még időben, hogy minden szükséges lépésre legyen idő.
    • Foglaláskor egyáltalán nem gond, ha még nincs érvényes útlevelünk, mert a lényeg az, hogy az utazáskor már ott legyen az okmány nálunk.
    • Ügyeljünk azonban arra, hogy már a foglaláskor az útlevélben (majd) szereplő pontos nevet adjuk meg.
      • Az útlevélben szereplő pontos név kizárólag a "Családi név" és az "Utónév" mezőkből áll.
      • Tehát a "Születési név" mezőre nincs szükség - ez nagyon fontos.
    • Honnan lehet tudni, hogy meddig érvényes az útlevél? Így kell értelmezni a dátumot!
      • A "Születési idő", a "Kiállítási dátum" és az "Érvényességi idő" mezőkben a dátumok fordított sorrendben szerepelnek, tehát NAP HÓNAP/MONTH ÉV, például a 2026. június 19. érvényességi idő az alábbi módon látható az útlevélben: "19 JÚN/JUN 26". 
    • Amikor új útlevelet kell csináltatnunnk, mi azt tanácsoljuk, hogy a maximum nappal érdemes számolni - tehát normál útlevélkészítés esetén 20 naptári nappal, - mert ha nem készül el az útlevél az utazás napjáig, akkor sajnos nem jár vissza az utazás összege. Még akkor sem, ha esetleg kötöttünk is előzetesen sztornóbiztosítást. 
    • Sajnos ezt a tanácsot nem mindig fogadja meg minden utasunk és az utazás előtti pár napban derül ki, hogy hamarosan lejár az útlevele vagy nem érvényes még 6 hónapig a hazaérkezést követően. Ha ez nem a reptéren derül ki, hanem az indulás előtti napokban, akkor még egész jó a helyzet, hiszen még mindig sokkal jobban megéri a 24 órás útlevél készíttetése a pótdíjjal együtt is, mint bukni a komplett nyaralás árát. De tényleg ellenőrizzünk mindent inkább előre és spóroljuk meg magunknak ezt a kört.
    • Last minute akciók esetén különösen fontos, hogy amikor még simán csak tervezzük, hogy az utazás előtti napokra várunk egy jó ajánlatért, akkor biztosan legyen már előbb megfelelő ideig érvényes útlevelünk. 
    • Speciális helyzet, de szerencsére nagyon sok jegyespár tisztel minket meg azzal, hogy intézhetjük a nászutukat. Számukra érdekes információ, hogy a házasságot követően nem kötelező a feleségnek - vagy akár a férjnek, aki éppen nevet változtatott, - egyből új útlevelet csináltatnia az új nevére. Simán utazhat a régi útlevelével annak lejártáig. Tehát ha a lánykori nevén lévő útlevele érvényes még mondjuk 2 évig, és az esküvő utáni napokban akarnak nászútra menni, akkor idő se lenne rendesen új útlevelet csináltatni - ilyen esetekben a lánykori nevet kell megadni a foglalásnál. Ha azonban a nászút mondjuk az esküvő után 1-2 hónappal van és így nyugodtan lehet az új névvel új útlevelet csináltatni, akkor már foglaláskor ezt a nevet kell megadni. Ebből volt már emlékezetes pillanatunk, amikor az irodában találta ki a jegyespár a pontos, esküvő utáni családnevet és mi írtuk le először. Imádjuk a munkánkat. 
    • ÚJDONSÁG, hogy a legtöbb partnerünk a charterjáratos utazáshoz nem kér már útlevéladatot, így ezeket mi sem fogjuk kérni Önöktől. Azonban ez esetben is a helyes neveket kötelező megadni, és fokozottan érvényes, hogy saját maguknak kell ellenőrizniük az érvényességet!
    • Bizonyos úticéloknál, elsősorban egzotikus, menetrend szerinti járatok esetében a partnereink kérnek útlevélmásolatot. Szerencsére a legtöbb utasunknak egyértelmű, de azért leírjuk itt, hogy ez esetben kizárólag 1 db oldal másolatát kérjük ilyenkor, mégpedig a fényképes oldalét, amelyen az adatok is szerepelnek. Nem kell tehát az egész útlevelet bescannelni oldalanként. Ráadásul scannelésre sincs ilyenkor szükség - egy egyszerű telefonos fotó is tökéletes. 
    • Régebben mindig azt javasolták, hogy utazás előtt fénymásoljuk le az útiokmányunkat és legyen nálunk az utazás során, hiszen ha elveszik vagy ellopják az útlevelünket, amit sokkal könnyebb a másolat birtokában pótoltatni a kinti konzulátuson. Ez a tipp ma is tökéletesen helytálló. Csak annyit tennénk hozzá, hogy fénymásolat helyett elegendő az is, ha a telefonunkkal lefotózzuk. Aki tuti biztosra akar menni, - mert mi van, ha az okmányait és a telefonjait egyszerre lopják el ugye, - az a lefotózott útleveleket átküldi magának e-mailben az indulás előtt. 
  3. Útlevélkészítésre vonatkozó jogszabályok

    • 1998. évi XII. törvény a külföldre utazásról,
    • 101/1998. (V. 22.) Korm. rendelet a külföldre utazásról szóló 1998. évi XII. törvény végrehajtásáról,
    • 37/1998. (VIII. 18.) BM rendelet a külföldre utazásról szóló 1998. évi XII. törvény végrehajtásáról,
    • az eljárási költségekről, az iratbetekintéssel összefüggő költségtérítésről, a költségek megfizetéséről, valamint a költségmentességről szóló 469/2017. (XII.28.) Korm. rendelet,
    • 1990. évi XCIII. törvény az illetékekről,
    • az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény,
    • 69/2011. (XII.30.) BM rendelet a magánútlevél soron kívüli, sürgősségi, valamint azonnali eljárásban történő kiállításáért fizetendő igazgatási szolgáltatási pótdíj megfizetéséről.
    A jogszabályok megtalálhatók a www.magyarorszag.hu honlapon a jogszabálykeresőben. A fenti szabályok bármikor, előzetes értesítés nélkül megváltozhatnak. Irodánk semmilyen felelősséget nem vállal ebből adódóan.

    Megjegyzés: Bár mindent megteszünk, hogy a fenti információk naprakészek legyenek, elképzelhető, hogy vannak eltérések vagy újdonságok a fentiekhez képest. A kormányablakok és a 1818-as telefonszámon hallható információk a mérvadóak. Irodánk minden felelősséget kizár azzal kapcsolatban, ha fentiek megváltoznak, illetve ha Önnek nem készül el időben az útlevele vagy ha Ön helytelen adatokat ad meg foglaláskor. Jelen oldal célja, hogy Önt segítse a foglalásnál. Útiokmányt nem intézünk, időpontot nem tudunk foglalni Ön helyett. Frissítve: 2025. január 3.
Weboldalainkon cookie-kat (sütiket) használunk, hogy személyre szóló szolgáltatást nyújthassunk látogatóink részére. Részletek.