A sziget méretéhez képest - csaknem kétszer nagyobb fővárosunknál - jelentős a lélekszáma (1,3 millió). A népsűrűség meglepően magas, 600 fő/négyzetkilométer a magyarországi 108-hoz képest. Ne képzeljünk idillien elszigetelt szigetet. A fősziget 67km hosszú és 46 km a legszélesebb pontja. A repülőtértől a fővároson keresztül az északi partig húzódik egy kb. 60 kilométer hosszú gyorsforgalmi út.
Bár Mauritius viszonylag kicsi sziget, a szállodaválasztásnál érdemes alaposan tájékozódni, hogy az egyéni/családi elképzeléseknek, elvárásoknak a sziget mely része felel meg.
Az Indiai-óceán vize arrafelé meleg a téli hónapokban is, tiszta, csodás színű, algáktól mentes. Találunk olyan partszakaszt, ahol a homok darabos, hiányzik a mauritiusi vakítóan fehér szín, élesebb a koralltörmelék. Ezért és a tengeri sünök miatt tanácsos műanyag lábbeliben sétálni. Mauritiuson sem szabad abból kiindulni, hogy a sziget minden részén bizonyosan csodaszép, kellemes a strand. Mauritiuson a szállodákat jellemzően oda építették, ahol ideálisak a tengerparti nyaralás természeti feltételei. A szállodák előtt lévő strandokat több helyen mesterséges eszközökkel is feljavították, pálmafákat ültettek. "Képeslap minőségű" partok azonban inkább a fősziget közelében lévő kisebb szigeteken vannak (pl. Ile de Gabriel).
Mauritius angolul kiejtve : marisöz, franciaul így írják: Île Maurice és így ejtik ki: il morisz
Mauritiuson a hivatalos pénznem a mauritiusi rúpia (MUR).
1 rúpia = 7,7 forint (HUF)
1 euró = 38,17 rúpia
1 USD = 36,14 MUR
Grand Baie magyarul „nagy öblöt” jelent. Pezsgő hangulatú vendéglőivel, ahol a helyi kulináris élvezeteknek hódolhat a kedves vendég, vonzó strandjaival, természetes kikötőjével, kézműves termékeket kínáló üzleteivel csábítja pihenésre az idelátogatót. Az itteni strand is számos lehetőséget kínál a szabadidő aktív eltöltésére. Az úszás, a vitorlázás és a szörfözés kedvelőinek ideális hely. Üvegfenekű hajóval száraz lábbal lehet betekinteni a tengeri világba, míg kétszemélyes tengeralattjáróval a kalandosabb kedvűek próbálkozhatnak. Próbálja ki Ön is akár a téli hónapokban és érkezzen vissza lebarnulva, kipihenten, energiával feltöltve.
A városokban, melyek európai szemmel nézve legfeljebb kisvárosnak tekinthetők, indiai, kínai kereskedők kínálják portékáikat. Port Louisban, a sziget fővárosában a citadella közelében az éttermekből ínycsiklandozó illatok áradnak, melyek Mauritius különleges konyhaművészetéről árulkodnak. Hiszen a mauritiusi gasztronómia különös egyvelege az arab, indiai, fekete afrikai, európai konyha ízeinek. S mindehhez méltó hátterül szolgál a fenséges természet, mely szinte ma is érintetlen szépségében pompázik. A vakítóan sütő nap, a trópusi őserdők, a valószínűtlenül kék óceán, a hófehér föveny, a zöldellő pálmák. A Trou aux cerfs kialudt vulkánjának a kráterétől csodálatos panoráma nyílik a környező vidékre.
Végtelen cukornádültetvényekkel, borzongató szépségű hegyvonulatokkal, sokszínű kultúrával, valamint az Indiai-óceán néhány legszebb partszakaszával és akvamarinkék lagúnájával büszkélkedhet. Ez a gyönyörű sziget az Indiai-óceán egyik legszebb, egyre többek által ismert turisztikai desztinációja. Kedvező árai, gyönyürű környezete, lakóinak vendégszeretete, növényvilágának változatossága évről-évre több turistát vonzanak, sőt napjainkban már Mauival és Martinique-kel említik egy lapon. Bár Afrikához esik legközelebb, történelmében és életében a brit, a francia és az indiai hatás érvényesül leginkább, mely sokszínűség a mauritiusi ételkülönlegességekre is jellemző. A szigetnek határozottan indiai zamata van, afrikai, kínai, francia és brit elemekkel fűszerezve. Pazar érzés elfogyasztani egy tál currys csicseriborsót vagy egy adag Yorkshire pudingot egy francia kávéház teraszán, vagy inni egy korsó dús, malátaízű angol sört, miközben kreol zenét hallgatunk, és figyelünk a helybéliek mindenféle nyelven zajló beszélgetésére. Mauritius egyedülálló természeti adottságaival tűnik ki az Indiai-óceán többi szigetétől, hiszen a fehérhomokos strandok a vulkanikus hegyek lábai előtt húzódnak.