Az évszakonként megújuló, változó természet hozzájárult ahhoz, hogy a japánoknak sajátságos esztétikai érzéke alakuljon ki. A japán kézművességet a részletek pontos kidolgozása és a kifinomult szépség jellemzi. A festészettől a legmodernebb alkotásokig mindent megtalálni. Legyen szó az egykori harcosok páncéljairól és kardjairól, a híres “ukiyoe” képekről – melyek nagy hatással voltak a francia impresszionistákra -, a békés buddhista képekről, valamint a hagyományos népművészeti termékekről, mint lakkozott tárgyak, kerámia, textilanyagok.
Ezért nem csoda, hogy Japán bővelkedik a múzeumokban. A japán múzeumok ranglistáján a nemzeti múzeumok állnak az élen. Az első ilyen jellegű múzeumot 1871-ben építették Tokióban, az Ueno Parkban. Terjedelmes gyűjteménye átfogó képet nyújt a hagyományos japán művészetekről, de ezen kívül történelmi, tudományos és természeti vívmányokról is találhatóak tárgyak.
A szintén tokiói Modern Művészetek Nemzeti Múzeuma a modern szépművészet remekműveit prezentálja kronológiai sorrendben. A Kiotói Nemzeti Múzeumot eredetileg a környező templomok festményeinek, szobrainak és egyéb kincseinek kiállítása céljából alapították, de mára ennél sokkal színesebbé és bővebbé vált a látogatók elé tárt terület.
A Nara Nemzeti Múzeum főleg a buddhista szoborgyűjteményéről híres. További csemege a művészetkedvelők számára az Idemitsu Múzeum, ahol kínai és japán kalligráfiát, festményeket és kerámiatárgyakat tekinthetnek meg.
A Suntory Múzeum a hagyományos, mindennapi élethez szükséges antik műtárgyak kollekciójáról híresült el.
A Yamatane Múzeum modern és kortárs japán festményeket állít ki, a Japán Népművészeti Múzeum pedig gyönyörű kézműves termékekkel, textilekkel és kerámiatárgyakkal büszkélkedhet.
A hagyományos szépművészeti múzeumokon kívül más jellegű múzeumokat is fel lehet fedezni. Ilyen az Edo-Tokió Múzeum, amely nagyméretű modellek használatával mutatja be Tokió történelmét és életstílusait. Az 1933-ban épült Tokió Metropolitan Teien Múzeumnak már az épülete is egy hiteles modern művészeti alkotás.