A muszlimuk a hidzsrától kezdték el számolni a hold hónapokból álló időszámításukat. A hidzsra, Mohamed próféta "futása" Medinába Mekkából volt, ami a mi naptárunk szerint 622. július 16-án történt.
Iszlám naptár általános információk
Az Iszlám naptár a Korán szigorú előírásain alapul, az abban foglalt előírások betartása szent kötelesség minden muszlim ember számára.
Hivatalos naptárként használják az Arab-öböl országaiban, különösen Szaúd-Arábiában. Más iszlám országok a gregorián naptárt használják a polgári életben, az iszlám naptárak csak a vallási életben, ezért, ha Egyiptomban megkérdezünk egy muszlimot, hogy milyen évet írunk, akkor ö kapásból nem fogja tudni. Megnéz egy aznapi újságot és kiolvassa onnan. Minden újságban a fejlécben szerepel a pontos muszlim dátum.
Az Iszlám év 12 holdhónapból, pontosabban 354,36 napból áll. Ugyanúgy, mint a zsidóknál is az új nap a naplementével kezdődik.Az éveket 30 éves ciklusokba sorolják.
E ciklusokban 11 év - úgymint a 2., 5., 7., 10., 13., 16., 18., 21., 24., 26. és 29. - 355 napos, az utolsó hónap is 30 napból áll.
Mivel egy holdév 10-11 nappal rövidebb egy napévnél, a különbség idővel jelentősen megnő: mialatt 100 ilyen holdév telik el, addig csupán 97 napév - erre az átszámításoknál vigyázni kell. Továbbá emiatt a mohamedán ünnepek a napévhez viszonyítva vándorolnak, és nincsenek évszakhoz kötve.
Egy kis számolás és meg is kapjuk a választ.
Mivel a holdév mintegy 11 nappal rövidebb a napévnél, az iszlám év kezdete csak 33 évenként esik egybe a Gergely-naptár szerinti évkezdettel, 33 holdév 32 napévnek felel meg.
A hidzsra (H) szerinti évek pontos átszámítása a Krisztus születése (K) utáni évekre a következő képlettel könnyedén kiszámolhatjuk:
H x 32/33 + 622 = K vagy
(K-622) x 33/32 = H
Ahhoz, hogy az iszlám naptár utolérje a gregorián naptár dátumát sok évnek kell telnie, nézze csak:
A gregorián naptár i.sz. 20874. ötödik hónapjának első napja lesz megközelítőleg egyenlő az iszlám naptár szerinti 20874. ötödik hónapjának első napjával.
- Muharram al-Haram (röviden Muharram) - محرّم
- Szafar - صفر
- Rabí al-Avval (Rabí I) - ربيع الأول
- Rabí al-Áhir vagy Rabí asz-Szání (Rabí II) - ربيع الآخر أو ربيع الثاني
- Dzsumáda l-úla (Dzsumáda I) - جمادى الأول
- Dzsumáda l-Áhir vagy Dzsumáda sz-Szání (Dzsumáda II) - جمادى الآخر أو جمادى الثاني
- Radzsab - رجب
- Saabán - شعبان
- Ramadán - رمضان
- Savvál - شوّال
- Dzú l-Kaada - ذو القعدة
- Dzú l-Hiddzsa - ذو الحجة