info@divehardtours.com H-P 10:00-18:00 +36 1 785 8492

Albánia

Vadregényes tájak, balkán ízek

Albánia utazás last minute akciós áron repülővel és albániai nyaralás ajánlatok

A vadregényes Albánia

Fedezze fel a hegyeket és az albán ízeket!

A vadregényes Albánia
Republika e Shqipërisë
"2019-ben jártam először Albániában, de abban biztos vagyok, hogy nem utoljára. Hatalmas élmény volt, hogy itt még nem ütötte fel fejét a tömegturizmus, így a helyiek vendégszeretete közvetlenül nyilvánul meg. Lenyűgözően szép az ország homokos tengerpartja, az albán konyha ízei isteniek. A szállodák ár-érték arányban kiválóak, örömmel adok tanácsot személyes tapasztalat alapján minden utasunknak.
Hendrik Péter, kollégánk

Minden amit tudni érdemes

Információk
Látnivalók
Szótár
Ez a kis ország a mediterrán térségben, a Balkán-félsziget nyugati szélén fekszik, az Adriai- és Jón-tenger partján. Északról Montenegróval és Koszovóval, délről Görögországgal, keletről pedig Macedóniával határos. Az albán föld kétharmadát hegyek borítják, legmagasabb csúcsa a Korab (2.764 m). Területének átlagos tengerszint feletti magassága 708 m, amellyel kontinensünk második legnagyobb átlagmagasságú országa. Az albánok sziklalakóknak (szkipetároknak) is nevezik magukat, országukat pedig a sasok országának (Shqipéria) hívják.
 

Albánia időeltolódás

Nincs Magyarországhoz képest.
 

Albánia fizetőeszköz

Hivatalos pénznem az albán lek, de számos helyen fizethetünk Euroval és Dollárral is. 1 Euro = kb. 130-140 lek. Bankkártyát csak elvétve lehet használni, de bankautomatát minden bankfiók mellett találunk.
 

Albánia hivatalos nyelv

Albán, de egyes turisztikai központokban beszélnek angolul, olaszul vagy franciául is.
 

Albánia éghajlat

Az ország éghajlata a tengerparti síkságokon mediterrán jellegű: forró, száraz nyár és enyhe, csapadékos tél jellemzi. Májustól megérkezik a forróság és a tenger vize is felmelegszik, amely egészen októberig alkalmas a fürdőzésre.
 

Albánia vízum

Magyar állampolgárok vízum nélkül utazhatnak Albániába. Az útlevélnek a visszautazástól számítva 6 hónapig érvényesnek kell lennie. Az országba érkezéskor 10 Euro illetéket kell fizetni.
 

Albánia közbiztonság

Albániában a közbiztonság jó, de tartsuk be mindazokat az óvatossági rendszabályokat, amelyeket bárhol máshol is.
 

Albánia Higiénia

Albániában semmilyen különleges egészségügyi kockázattal nem kell számolnunk, kötelező oltás nincs. Az általános higiéniai szabályokat tartsuk be és főként a forró nyári időszakban legyünk még körültekintőbbek. Csapvíz fogyasztása nem ajánlott, helyette inkább ásványvizet igyunk.
Megközelítés autóval
Az egyik útvonal Macedónián át vezet, amely során Belgrádtól Szkopjéig autópályán, Strugától Tiranáig pedig felújított főútvonalon haladhatunk, az út kb. 11-13 órát vesz igénybe. A másik út Horvátországon és Montenegrón át vezet, melynek nagyobbik részén szintén autópályán közlekedhetünk. Ezen az útvonalon min. 14 órát fogunk utazni az albán határig.
A gépkocsi vezetőjének az albán határhoz érve egy kék színű okmányt kell kérni a vámosoktól a gépkocsiról, amelyet a rendőrök bárhol elkérhetnek. Az autóhoz itthon ki kell váltani a zöld biztosítási kártyát.

Az országban a közlekedés nehézkes, a repülőn kívül csak a közutak vannak, melyek állapota hagy kivetnivalót maga után. Főként a hegyi utakon való autózást gondoljuk meg! A városok között menetrend nélküli magánbuszok közlekednek, a rövidebb távolságokat pedig iránytaxikkal tehetjük meg. Ha gyalogosan közlekedünk, készüljünk fel rá, hogy sehol nincs elsőbbségünk! Még a gyalogosátkelő zöld jelzésnél is figyeljünk a bekanyarodó autókra! Az utazás bármely formáját is választjuk, legyünk óvatosak a rossz közlekedési morál miatt!
Albániában csak az utóbbi időkben épültek nagyobb bevásárlóközpontok, sokkal inkább jellemzőek a kis élelmiszerüzletek, szakboltok, piacok és utcai árusok. Csapvíz fogyasztása nem ajánlott, helyette inkább ásványvizet igyunk.

Ha Albániában járunk, feltétlen kóstoljuk meg a helyi jellegzetességek közül a Fërgese-t (lecsószerű egytálétel) és a Tave Elbasanit (joghurtban sült bárány), amelyeket albán borral vagy szőlőből párolt pálinkával, a Raki-val öblítsünk le.
Albánia domborzati szempontból két nagyobb tájegységre oszlik: keleten 70–120 kilométeres szélességben a nehezen járható, festői és vad, fiatal lánchegységi Magas-Albániára, amelynek negyvenöt csúcsa emelkedik 2000 méter fölé, illetve Észak- és Közép-Albániában a 20–50 kilométer széles tengerparti síksági Alacsony-Albániára. Az ország területének 70%-a hegyvidék, ennek tudható be, hogy Albánia átlagos tengerszint feletti magassága relatíve magas: 708 méter. Legmagasabb pontja a Korab (2764 m). Magas-Albánia tulajdonképpen a Dinári-hegység fiatal hegyláncának karsztos mészkő-, illetve flisvonulata, főbb részei az Albán-Alpok, a Közép-Albán-hegység és a Dél-Albán-hegység. Az ország keleti peremén a Nyugat-Macedón-hegyvidék egymástól elszigetelt, tektonikus süllyedékmedencéi és röghegységei találhatóak. A parti övezet területe, Alacsony-Albánia alluviális síkság, melynek mocsárvidékét a 19. századtól csapolták le és ma partvonalát turzások és lagúnák tagolják.

Az Adriai-tenger partvidékén elterülő apró, napsütötte földdarabot hosszú évek óta sújtja a nyomor. A mai Albánia a hagyományos mediterrán báj és a szovjet típusú fejetlenség érdekes keveréke. A legkülönfélébb stílusok, kultúrák, tájak (a sziklás bércektől a gondosan megművelt termőföldekig) és vallások (a szunnita iszlámtól, az albán ortodoxig) élnek egymás mellett. A citrusültetvények, olajfaligetek és szőlőskertek idilli hangulatát meg-megzavarják Kelet-Európa leghosszabb életű diktatúrájának tárgyi emlékei.
Weboldalainkon cookie-kat (sütiket) használunk, hogy személyre szóló szolgáltatást nyújthassunk látogatóink részére. Részletek.